Add worklog

pull/1/head
siinus 5 years ago
parent 1532149d3b
commit 1fc4303ae2
  1. 57
      docs/wlog.md

@ -0,0 +1,57 @@
# Projekt Litsimaja
## Sõjaplaan on ..
Idee oleks RGB LED ribadega Lapikute kontori tagatoa seinu värvida. Tundus huvitav plaan, teeme ära!
### Algsed ideed
- LED ribad kinnitada ripplae nurgatalade külge, suunaga allapoole.
- Tegu olgu ARGB, ehk adresseeritavate RGB LED'idega, mis annab võimaluse teha kõikvõimalikke värve ja liikumisi.
- Kontrolleri valik on suhteliselt vaba, misiganes RPi, Arduino või sarnane saaks tööga hakkama. Võtame Raspberry Pi - teada-tuntud arendusplatvorm, vapustav community support ning mugav keskkond linuxisõbrale.
- Toitelahenduseks esimene ettejuhtuv ATX PSU, mis spec'ide poolest suudab kõik vajaliku ära toita.
- Veebipõhine juhtpaneel, et mugavalt üle HTTP värve, programme jms vahetada. Seega eesmärgiks on responsive leht seadistuste, colorpickeri ja muu vägevaga. Kasutatav nii mobiilis, kui desktopil, ning kindlasti mitte fuck-uppida desktop UX'i.
- POST (power on self test) rutiin sisaldaks terve led ringi lühikest demotantsu. Näeks selgelt RGB ribade töökorda.
- RPi võiks olla netbootable. Väldime kirjutamist SD kaardile, võimalusel proovime läbi saada üldse ilma mälukaardita.
- Pulseaudio tunneli kaudu virtuaalne helisisend muusikatundlike programmide tarbeks.
### Hakkame pihta
Silma järgi, ning natuke mõõdulinti vedades tundub tuba olevat ligikaudu 10m x 5m, mis teeks kogu ringi täitmiseks 30 meetri jagu led'e. Kiire kalkulatsioon, viiemeetriseid ribasid 6tk, idekas.
Marss aliexpressi, leiame esimese sobiva toote - [https://www.aliexpress.com/item/4000805221579.html](https://www.aliexpress.com/item/4000805221579.html)
Tegu siis WS2811 tüüpi ARGB LED stripiga, kõige odavam - 5m 30Leds/m IP30. Siseruumis pole veekindlust vaja. Tihedusest on küll ja veel, hoiame voolutarvet mõistlikkuse piirides.
Toitepinget tahab saada 12V, mis võrreldes 5V'ga, ei tekita niipalju pingelangu. Väidetavalt 12V puhul ei lange 5 meetri peal pinge niipalju, et viimased led'id moonutama hakkaks.
PCB värv muidugi valge, sest ... valge paistab valgetel laetaladel parem välja.
WS2811 tüüpi stripil on tehtud ka kompromiss, et iga aadressi/kivi kohta on ühendatud 3 LED'i. Kaotame täpsuses, aga võidame hinnas.
Programmeerimine veidi lihtsam, kuna on vähem _piksleid_ mille väärtusi määrata.
Kogu jada peale saame 300 _pikslit_, moodustades kokku tervelt **900 RGB LED'i**.
Kirjelduse järgi on toitekuluks 9W/m, ehk full loadis kokkuarvestatult 270W. Peab ikka kõva valgus olema, või siis kividel kehv efektiivsus.
Anyway, 6tk ostukorvi, checkout ja jääme ootama.
### 2020-10-09
Vahepeal sai natuke maad uuritud. Üks video kus testis on erinevad ARGB LED strip tüübid: [https://www.youtube.com/watch?v=QnvircC22hU](https://www.youtube.com/watch?v=QnvircC22hU)
Paistab et WS2811 on meie projektiks väga okei variant. 5m riba ei vaja lisa power injectionit, ehk saame vähendada toitekaablite veo vabalt ainult kolme punktini, arvestades et 5V toite pingelangu tõttu hakkavad led'id juba poolepeal pingenäljas oma õiget värvi kaotama.
Kui asi töötab ootuspäraselt, siis juhtsignaali veaks esimesse led ribasse ja ühendaks jadamisi järjest otse läbi kõikide juppide. Jada jõuaks siis ringiga tagasi alguspunkti juurde. Loodetavasti see plaan pädeb ja ei pea hakkama kontrollerist mitut eri signaaliväljundit võtma.
Leidsin kola hulgast ühe aastaid kasutuna vedeleva Raspberri Pi 1B. Kuna ta omal ajal suutis (küll vaevaliselt, aga suutis) vedada täiesti toimivat töölauakeskkonda koos veebibrauseri ja muu tarkvaraga, siis ilmselt ta lihtsa lambivilgutajana saab edukalt hakkama. Kuna nähtavasti netboot tugi tekkis alates RPi3'st, siis fallback lahendusena peab võtma siiski mälukaardi, kuhu vastav võrgubuut oskus peale väänata. Read-only'ks määrata ja loodetavasti nii ta kestab vähemalt niikaua, kuni lõppprodukt kasutust saab.
Sai välja valitud üks odavamaotsa 400W ATX toiteplokk, kuhu võiks RPi kenasti sisse peita. Kui ei mahu, leiame ventika asemele mõne slim variandi.
See lahendab esialgu mitu muret. 12V valgustusele, 5V RPi'le, ning lisaks liikuv õhk hoiab ka RPi temperatuuri madalamal.
Targad mehed rääkisid et 12V toite laialivedamise mõistlikkus on kaheldav. Piisava särtsu kohaleviimiseks vajalike punktideni läheb vaja ikka mehiseid juhtmeid ja odavam oleks vedada laiali eraldi väiksemaid 230V->12V toiteplokke.
Vaatame ja arvutame seda asja veel. Lediribade hiinast kohalejõudmiseni on veel mõnijagu aega.
Loading…
Cancel
Save